Tato moderní učebnice pokrývá rozsah sylabu lékařských fakult a obsahuje informace požadované ke složení zkoušky z lékařské mikrobiologie v oboru všeobecné lékařství. Uvedeny jsou nejdůležitější patogeny člověka, jejich vlastnosti z pohledu mikrobiologie, mechanismy patogenního působení, stručný popis onemocnění způsobených mikroorganismy. Dále jsou zmíněny metody mikrobiologické laboratorní diagnostiky využívané v praxi, a to včetně moderních přístupů. Samozřejmě nechybějí ani způsoby a možnosti antimikrobiální terapie, včetně racionální přístupu k antibiotické léčbě.
Silnou stránkou této publikace je to, že jedna kniha pohlíží na mikrobiologii z několika směrů. Student může vyhledávat informace nejen podle jednotlivých druhů mikroorganismů, ale také se může soustředit na problematiku dle klinického rozdělení, nebo zjišťovat diagnostické, popř. terapeutické hledisko v samostatných částech knihy.
Oproti jiným učebnicím je více dbáno na klinickou mikrobiologii, která vysvětluje a zpřístupňuje problematiku infekcí dle orgánových systémů a dalších hledisek.
Úvod do studia mikrobiologie
Lékařská mikrobiologie je rychle se rozvíjející obor medicíny, který se zabývá etiologií a patogenezí nemocí vyvolaných mikroorganismy. Její klinická část je pak zaměřena na laboratorní diagnostiku infekčních nemocí, jejich antimikrobiální léčbu a epidemiologické sledování.
Na první dojem zavání studium tohoto předmětu pouhým memorováním faktů, ale i v mikrobiologii je logika a systém, které její studium usnadňují. A tento systém reflektuje i členění naší učebnice do jednotlivých oddílů:
- Obecná mikrobiologie. Nejprve je nutné seznámit se se základními fakty o mikrobech jako takových a pochopit, jak interagují s hostitelem a jeho imunitním systémem.
- Speciální mikrobiologie. Poté je nutné blíže poznat mikrobiální „padouchy“ schopné vyvolat onemocnění a znát i základní fakta o nemoci jako takové. Jelikož daných mikroorganismů je mnoho, jsou systematicky rozčleněny do skupin a v jejich rámci pak dále tříděny a popisovány. Na začátku každé podkapitoly je přehled všech zmíněných mikrobů pro možné zařazení do konkrétní škatulky. U každého mikroba jsou zmíněny základní informace o jeho vlastnostech, faktorech virulence, čím škodí hostitelskému organismu, jakými laboratorními technikami ho můžeme detekovat a identifikovat, a nakonec, jaké máme možnosti antimikrobiální léčby.
- Vyšetřovací metody. Víme-li to základní o mikrobech a nemocech, které způsobují, je třeba blíže porozumět technikám, které umožňují diagnostiku onemocnění. Jaké jsou možnosti, jaké jsou principy jednotlivých metod, jejich možné výhody a nevýhody a v kterých situacích je má smysl využívat.
- Antimikrobiální látky. Pokud jsme zjistili, co je původcem nemoci, je třeba znát „arzenál“ terapeutických možností antimikrobiální léčby.
- Klinická mikrobiologie. Syntézou výše zmíněných informací je pak kapitola klinické mikrobiologie, která nabízí shrnutí toho nejdůležitějšího o infekčních nemocech v klinické praxi – jací mikrobi jsou původcem infekcí jednotlivých orgánových systémů a jaké jsou metody jejich laboratorní diagnostiky a antimikrobiální léčby.
Kdo jsme a jak to začalo?
Medici Boni je název skupiny nyní již mladých lékařů, kteří v letech 2011–2018 absolvovali studium v oboru všeobecné lékařství na 2. lékařské fakultě Univerzity Karlovy. Pod tímto názvem vystupujeme od října 2013, a to ve složení Ivana Hanzalová (roz. Lukášová), Jakub Hurych, Ľudmila Křížová, Roman Štícha a Kateřina Tichá (roz. Hejlová).
Při našem studiu na medicíně jsme mezi sebou rozvinuli dobře koordinovanou spolupráci a následně systematickou přípravu ke zkouškám zahrnující především tvorbu studijních materiálů, které představovaly syntézu znalostí z přednášek, seminářů, praktických cvičení, učebnic a odborných publikací, se kterými se během studia jednotlivých předmětů medici setkávají. Jelikož jsme měli dojem, že by naše studijní materiály mohly pomoci i našim kolegům, zpřístupnili jsme je proto na webu a dočkali se nečekaně mnoha pozitivních reakcí. Největší ohlas měly studijní materiály pro předmět Lékařská mikrobiologie, a proto jsme se na podzim roku 2014 odhodlali kontaktovat Ústav lékařské mikrobiologie 2. lékařské fakulty UK (dále ÚLM) za účelem další možné spolupráce a vytvoření ucelenějšího a revidovaného zdroje, který bychom mohli studentům nabídnout jako podklady ke studiu. Aniž bychom to čekali, náš návrh a iniciativa se setkaly s velmi rychlou a kladnou odezvou přednosty ústavu docenta Pavla Dřevínka, čímž započala spolupráce ÚLM a skupiny Medici Boni.
Od počáteční nadšené iniciativy se stalo mnoho. Během dalších šesti let se z nás studentů stali lékaři, z pana docenta profesor a z původně zamýšleného webového skripta se ve spolupráci s nakladatelstvím Triton začala vyvíjet mnohem komplexnější publikace v podobě nové učebnice – „Lékařská mikrobiologie – Repetitorium“. Práce na ní bylo mnohem více, než jsme si na začátku dokázali představit, a nebylo vůbec snadné sladit práci na knize s dalšími studijními a posléze i pracovními povinnostmi. Naše počáteční nadšení nás proto mnohdy opouštělo, ale nikdy zcela neopustilo, a i díky tomu jsme dílo dotáhli až do konce. Doufáme, že se stane užitečným zdrojem ke studiu nejen pro mediky, ale i pro studenty dalších zdravotnických oborů a také pro již vystudované lékaře, kteří v naší knize mohou nalézt připomenutí toho nejzásadnějšího ohledně diagnostiky a antimikrobiální léčby infekčních nemocí.
Seznam autorů
AUTOŘI
MUDr. Jakub Hurych (Ústav lékařské mikrobiologie, 2. LF UK a FN v Motole)
MUDr. Roman Štícha (I. ortopedická klinika, 1. LF UK a FN v Motole)
MUDr. Ivana Hanzalová (Service de chirurgie viscérale, CHUV, Lausanne, Švýcarsko)
MUDr. Ľudmila Křížová (Onkologická klinika, 1. LF UK a VFN)
MUDr. Kateřina Tichá (Internes des Hôpitaux de Paris, Paříž, Francie)
SPOLUAUTOŘI
Prof. MUDr. Pavel Dřevínek, Ph.D. (Ústav lékařské mikrobiologie, 2. LF UK a FN v Motole)
Prim. MUDr. Otakar Nyč, Ph.D. (Ústav lékařské mikrobiologie, 2. LF UK a FN v Motole)
MUDr. Eliška Bébrová (Ústav lékařské mikrobiologie, 2. LF UK a FN v Motole)
MUDr. Jana Matějková (Ústav lékařské mikrobiologie, 2. LF UK a FN v Motole)
MUDr. Petr Hubáček, Ph.D. (Ústav lékařské mikrobiologie, 2. LF UK a FN v Motole)
Doc. MVDr. Otto Melter, Ph.D. (Ústav lékařské mikrobiologie, 2. LF UK a FN v Motole)
MUDr. Vanda Chrenková (Ústav lékařské mikrobiologie, 2. LF UK a FN v Motole)
Prof. RNDr. Alexandr Němec, Ph.D. et Ph.D. (Ústav lékařské mikrobiologie, 2. LF UK a FN v Motole; Laboratoř bakteriální genetiky, Státní zdravotní ústav)
Prim. doc. MUDr. Pavel Čermák, CSc. (Oddělení klinické mikrobiologie, Thomayerova nemocnice, Praha)
MUDr. Vilma Benešová (Oddělení nemocniční hygieny a epidemiologie, FN v Motole)
RECENZENTI
Prof. RNDr. Libuše Kolářová, CSc. (Ústav imunologie a mikrobiologie, 1. LF UK a VFN)
MUDr. Tamara Bergerová (Ústav mikrobiologie, FN Plzeň)
SAZBA A GRAFIKA
MUDr. Roman Štícha a Ing. Petr Jarušek
Nakladatelství
Nakladatelství Triton
MUDr. Stanislav Juhaňák

Lékařská mikrobiologie – repetitorium
Jakub Hurych, Roman Štícha et al.
ve spolupráci s Ústavem lékařské mikrobiologie 2. LF UK
Vyloučení odpovědnosti vydavatele
Autoři i vydavatel věnovali maximální možnou pozornost tomu, aby informace zde uváděné odpovídaly aktuálnímu stavu znalostí v době přípravy díla k vydání. I když tyto informace byly pečlivě kontrolovány, nelze s naprostou jistotou zaručit jejich úplnou bezchybnost. Z těchto důvodů se vylučují jakékoli nároky na úhradu přímých i nepřímých škod.